Tyler Durden Felsefesi

Tyler Durden Felsefesi

Tyler Durden Felsefesi

Tyler Durden Felsefesi


KURAL 1

tüketim kültürünün narkoz etkisinden kurtulmak için fiziksel acıyla tanışmalı,dibe vurmalı ve yeniden doğmalıyız…Tyler bu konu hakkında Jack’e şöyle der:

“önce teslim olman gerekir.korkuya değil!ama öldürecek kadar acıya,asla korkuya değil.her şeyi yapmak isterken hiçbir şey yapamaz duruma gelmişsin…”

Tyler,herşeyi yapmak istemez.sizde herşeyi yapmaya çalışmayın,kendiniz yaptıklarınızla kanıtlamaya çalışmayın…

KURAL 2

kadınlara inanabilirsiniz ama güvenmeyin…Tyler’a göre kadınlar erkekleri yetiştirenlerdir.bu sebeple onların önüne geçemezsiniz.onlara sonuna kadar inanabilirsiniz.ama kadınlara güvenemezsiniz.inanmak ve güvenmek arasındaki çizgiyi bilmek gerekir.onlar sizi doğuran,besleyen ve büyütüp bir başkasına teslim edenlerdir.

KURAL 3

kendimiz gibi olmak,olduğumuz gibi görünmektir.Tyler Durden’nin dünya görüşünün temel prensiblerinden biri de budur.Tyler konuya şöyle yaklaşıyor:

“sizler özel değilsiniz,yakışıklı ya da snop da değilsiniz.sizler dünyadaki diğer organik canlılar gibi sıradansınız.televizyon seyredip bir gün milyoner ya da şarkıcı olacağınızı düşünebilirsiniz.ama olmayacaksınız…”

öncelikle bunu kabul etmek gerekir ki,günümüzde kimse özel değil,kendilerini özel hissedenler ise sadece benliklerini kandırıyor.

çünkü;”yaptığın iş değilsin.cüzdanındaki para,üstündeki üniforma ya da sana bugüne kadar değer verilmesini sağlayan diğer özelliklerin de bir anlamı yok.aslında bunların seninle hiç bir alakası yok.”

KURAL 4

özgürlük herşeyin önündedir.ama Durdenizm’e göre özgürlüğe ancak “bütün umutlarını kaybederek” sahip olabilirsin.yeni dünya düzeninde sahip oldukların,sana sahip bunu unutma…önemli olan sahip olduğun şeylerden kurtulma cesaretinin olup olmadığı…bu cesarete sahip olman gerekiyor.

yaşamak için tek yol özgür olmaktır,özgür olmak da sahip olduklarını terk edebilmekte yatıyor.ve günlük hayatın seni ele geçirmesine izin verme.Tyler gibi “yaptım oldu” diyebilmelisin.son sözler yine Tyler’dan.

“bizim neslimiz büyük bir savaşa yaşamadı.büyük depresyonu görmedik.bizim savaşımız kendi ruhumuzla…”

Tyler Durden,her zaman kendi olandır,düşündüğü ve istediğini yapandır.kadınalrın gözünde ise ulaşılamaz bir fenomen ve kahramandır.çünkü “o” özünde olandır…

KURAL 5

“kendimizi geliştirmek kişisel tatmindir,soruların asıl cevabı ise kendini yıkmak” diyor Tyler Durden…hayat boyu olmanız gerektiği yaşamaya çalışırsınız.fakat kendiniz olamazsınız.toplumda sisteme bağlı kalıp,girip çıkmadığınız üniversite,bitirmediğiniz dil kursu kalmaz.ama bu bilgi dünyasında daha ne kadar depo olarak kullanılacaksınız?kendini yıkmak,her şeyin ötesinde kendini kaybeden pozisyınuna sokarak dünyadan soyutlanmak değildir.dünyadan zevk almaktır.

boxer temmuz 2005

oturup üşenmeden yazdım,zevkle okuyasınız diye…
(serkan / lyrics / 911)

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım