Popüler Ölümler Çağı

Bir an geliyor; herkesi aramayı bırakıyorsun. Tüm sosyal ağların, faaliyetlerin ve rutine bağladıkların; boş, anlamsız ve sıradan görünüyor. Mail kutularında, telefonunun bildirim bölümünde yüzlerce ibare bomboş sana bakıyor. Msn, path, facebook, twitter, fancy, getglue, whatsapp, wetchat, yahoo… Daha sayamayacağın onlarca “sanal” sosyal zamazingo, yani dijital kelepçe… Sadece rakamların dünyasından konuşuyor.

Sonra geriye dönüyorsun düşüncede. Geçmişi ve o zaman dilimine yayılan insanları anımsıyorsun. Dönem dönem hayatına giren, bir zamanlar sana keyif veren, dinlediğin veya seni dinleyen insanları anımsıyorsun. Sonra diyorsun ki “siktir et, bir kere daha hoşgelsin hayat” Yavaş yavaş siliyorsun, siliniyorsun. Zira her gün görmek zorunda olmadığın, sadece kristal ekranlar ardındaki insanlar olduğunu biliyorsun hepsinin.

Zaman geçiyor, teknoloji hayatımıza iyi yerleşiyor. Ve yerleştikçe daha çok tüketiyoruz böylece. insan tüketiyoruz, akıl tüketiyoruz, üretmeden tüketme çabasına bürünüyoruz. Bir uygulamanın popülerliği ve ömrü ne kadarsa bilgisayarımızda veya telefonumuzda; tanıdığımız insanların da ömrü işte o kadar oluyor.

Hiç kimseye ne zamanımız var aslında, ne de tahammülümüz. Zira her defasında “aman be, birisi gider, yenisi gelir” kafası ile yaşıyoruz. Daha da yaşayacağız. Buna alıştık, bunu öğretledik kendimize. Bizler; popüler ölümler çağında hem şüpheli, hem suçlu, hem de kurbanız. Kısır döngü veya bir paradoks gözü ile bakabilirsiniz. Bakmalısınız da…

Artık daha aşikarız, paylaşmaya meyilliyiz. Her hareketimizi daha çok insana gösterme yarışındayız. Gittiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz, gördüğümüz veya dinlediğimiz şeylerin bir anlamı yok. Herşey oradaydım demek adına. Herşey popüler figür olma adına. Fenomenlerin çağındayız ve hepsi rakamlardan oluşuyor şimdi.

Popüler ölümler çağı zamanın adı. Henüz kimse farkına varamadı.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım