Adalet Herkes İçindir

Adalet Herkes İçindir. Lakin görüyoruz ki toplumun rol-model kesimleri işlerine geldiği makamdan dem vuruyor sürekli. Adaletin adaletsizliğine karşı duruşunu, canı nasıl istese o şekilde çeviriyor kaz yanmadan. Mesele şu ki; Popüler Figürler Yine Gerçekleri Perdeliyor.

Biliyorsunuz ki bu ülkede hiç bir cezası olmadığı halde tutuklu bulunan nice gazeteci, düşünür, asker, memur ve sıradan sen ben gibi insanlar var. Lakin iş etnik bir kesimi ilgilendirdiğinde açılıyor tüm ağızlar : “Hepimiz Ermeniyiz” “Hepimiz Kürdüz“Hepimiz Filistiniz” vs vs vs…

Aynı coşkuyu, öfkeyi, tepkiyi bizden, kendimizden birisi için seslendiremiyoruz. Balyozlarla, coplarla, cezalarla susturuluyoruz. Sanırım “Ben Türküm” demenin suç olduğu tek ülkede yaşıyoruz. Kendi vatanımızda herşey oluyoruz da bir tek “Türk“, bir tek “Kemalist” olamıyoruz.

Bu ülkede askerler ölüyor. Bu ülkede bayraklar yakılıyor. Bu ülkede polisler ölüyor. Büstler yıkılıyor, doktorlar dövülüyor. Bu ülkede gazeteciler sadece düşüncelerini söyledi diye içeri alınıyor. Bu ülkede Türkanı, Ahmeti, Mehmet’i Atatürkçü ideoloji yüzünden kısım kısım ölüyor ama susturuluyoruz.

Bu ülkeye mermi sıkan, parçalamak için eylem yapan; beyin yıkayan, çıkıp da rahat rahat “Buralar bizim gelmeyin sakın. Bu şehir kalemiz ellemeyin. Bu bizim dilimiz kabul edin” diyenleri meclise alıyoruz da Türkiye’m diyenleri aşağılıyoruz.

Bu ülkede hala suçluluğu ispatlanmamış insanları her gün öldürüyoruz da sesimiz çıkmıyor ama “Ermeni” kimliği nedeniyle daha önemli olduğunu düşündüğümüz birisi için tüm yaygarayı koparıyoruz.

Bugün orada toplanan kalabalık sesini neden ezilen, suçu ispatlanmadığı halde gün be gün öldürülenler için konuşmadı? Neredeydiniz? Popülistsiniz ve bu yüzden benim için hiç bir anlam ifade etmemektesiniz.

Israrla herkese üstüne basa basa “Ermeniyiz” ifadesini empoze etmeye çalışanları da görmemektesiniz. Söylemlerde ısrarla altı çizilen bu ifadenin ne demek olduğunun da farkında değilsiniz.

Hrant için adalet diye bağırırken; bilinçlere sürekli “Ermeni” ifadesini kazımanız ırkçılıktan başka birşey değildir. Unutmayın ki adalet herkes içindir. Tekrar tekrar yazacağım : Ülkede bir dünya abuk sabuk kararlar, yasalar çıkarken, türk olmak neredeyse suç olacakken neredeydiniz? Bilinçli bir şekilde yönlendiriliyorsunuz. İnsanları sindirmenin, yönlendirmenin en kolay yolu; tüm bakışı tek noktaya çekip, arkadan iş çevirmektir.

Hukuk sisteminde verilen karar gecikmiş olabilir, süreç çetrefilli olabilir; lakin bu denli bir eylem, yürüyüş sadece popülizmdir. Ben TÜRKÜM diyemiyorsunuz, ama ben Ermeni’yim diye çıkıp haykırabiliyorsunuz. İyi düşünün, bu yürüyüş eylem Hrant için değildir bana göre.

Hrant kardeşimizdir ama “Ben Ermeniyim” demek de bize göre değildir. Her yüzümüze gülen dost, her selam veren ağa’m değildir. Sürekli etnik ırkını ifade edip, üzerinde gezinmek aslında bunu dile getirenlerin yaptığı ayrımcılıktır.

İsteyen alınsın, isteyen küfretsin. Umurumda değil. Hrant bir Türk dostu, iyi bir gazeteci, Ermeni olabilir. Lakin hepimiz Ermeni değiliz. Çabuk gaza gelmeyelim.

Son kez : Adalet istiyorsanız; Adalet Herkes İçindir.

Serkan Çakmak

19-01-2012

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım