Telefonunuz 2 Dakikada Şarj Olsaydı

University Illinois Urbana-Champaign’den üç araştırmacı, lityum iyon pillerin 6 saat yerine iki dakikada dolmasını sağlayacak bir nano-yapı üzerinde çalışıyorlar.

Araştırmacılar, yaklaşımlarında bir kondansatörden faydalanıyorlar. Kondansatörler, yüksek miktarda elektrikle hızlı bir şekilde şarj olabiliyorlar. Piller ise içlerindeki kütle nedeniyle şarjı kısmen tutuyor, ancak yavaş şarj oluyor.

Araştırmacılar, üç boyutlu bir kafesi, çok ince film tabakalarına sığdırmayı başaran bir yol geliştirmiş. Teknik, mümkün olduğu kadar çok küçük boyuttaki küreyi belirli bir alana sığdırmaktan geçiyor.

Materyal bilimi ve mühendisliği profesörü Paul Braun tarafından öncülüğü yapılan grup, sonuçlarını Nature Nanotechnology’nin 20 Mart çevrim içi sayısında yayınlamış. Bu teknolojinin ne zaman kullanıma geçeceği hakkında ise şu an bir bilgi mevcut değil.

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım