Nokia N1 Tablet’i Tanıyoruz

Nokia’nın özellikle sosyal medya hesapları üzerinden gizemli bir şekilde yayınladığı kara kutu görseli, sonunda görücüye çıktı. Nokia “Nokia N1” adlı Android tabanlı tablet cihazını beğeniye sundu. Telefon üretim haklarını Microsoft’a devreden ve bir anlamda elinde ne varsa teslim eden Nokia, farklı bir rota çizmeye hazırlanıyor. İsim lisans hakkını farklı firmalara devrederek, Finlandiya firması tablet pazarına giriyor.

Nokia N1 Tablet istasy10net

Şık ve keskin tasarımı ile iPad’i andıran cihazın işletim sistemi olarak zaten Android kullanacağını söylemiştik. USB Type C yani çift taraflı takılabilen Micro USB girişine sahip olacak olan, ilk tablet olan Nokia N1; ilk hedef olarak Çin pazarına Şubat 2015’te girecek gibi görünüyor. Sonrasında ise tablet Avrupa ülkelerinde, teknoloji mağazalarının raflarını süslemiş olacak. Elbette Türkiye’ye ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Fiyatı 250 Dolar düşünülen cihazın, ülkemize geldiğinde ne kadara satılacağı da bir muamma. Zira ülkemizde satılan ürünlere uygulanan abuk sabuk vergilerle bu fiyatın 2ye katlanacağını düşünebiliriz.

6.9mm kalınlık ve 320 gram civarında bir ağırlığı olan cihazın içinde 64 bit Intel’in Atom Z3580 işlemcisi yer alıyor. Intel ile güçlü bir tablet olduğunu bize ifade cihaz 4 çekirdekli ve 2.4 GHz hızında çalışıyor olacak. 2 GB Ram ile üretilecek tablet ayrıca 32 GB da bellek ile ideal bir tablet tablosu çiziyor. Cihazın kasası ile pürüzsüz Alüminyum olarak görülüyor.

2048 x 1536 piksel çözünürlüklü, 7.9” ekranlı Nokia N1 Tablet’in tuş takımları şu an Microsoft’un elinde bulunan Lumia 920 ve Lumia 1020 akıllı telefonlara çok benziyor. Gerek telefon ve gerekse tablet cihazlarda en çok merak edilen kısımlardan birisi de kameraları. Full HD video çekimi yapabilen cihazda 5 MP ön ve 8 MP arka kamera yer alıyor. Kamera konusunda Lumia teknolojisini tanıyanlar, cihaza güvenebilir.

5300 mAH Lityum Polimer bataryası bulunan ve uzun ömür çalışma vaad eden cihazın en dikkat çekici noktalarından birisi de bu. Z Launcher başlatıcılı, Android 5.0 Lollipop sistemli tabletin tanıtım videosunu yazı sonunda görebilir, ekleyeceğimiz galeriden de fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Bünyesinde 2 yıl boyunca akıllı telefon ve 10 yıl boyunca eski tip akılsız telefon üretemeyecek olan Nokia’nın N1 tableti ile piyasaya sert bir giriş yapması da bekleniyor.

Dileyen kendi resmi sitesinden detayları ile inceleyebilir. http://n1.nokia.com/en

Serkan Çakmak

Tanıtım Videosu

Ekipman Görselleri

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım