iPhone & iPad DFU Mod

iPhone & iPad DFU Mod yani Device Firmware Update… Bu işlem cihazlarımızın yazılımını onarmak veya cihaza farklı bir firmware yüklemek için yaptığımız bir işlemdir. Bir nevi sıfırlamak olarak da düşünülebilir.

İşlemi yapabilmek için iTunes açılır ve cihaz pc’ye bağlanır. Aşağıdaki resimde görüleceği gibi, kullanacağımız iki buton vardır. Bunlardan bir tanesi menü tuşu da diyebileceğimiz “Home” butonu, bir diğeri de telefonumuzu açıp kapamaya yarayan güç butonu “Power”…

Telefonumuzu DFU moduna almak için ;

Bu iki tuşa aynı anda basıyoruz (Home+Power) ve 10 saniye kadar basılı tutuyoruz. Ardından bu süre sorununda parmağımızı açma/kapama butonundan çekiyoruz ama “Home” yani menü butonuna basmaya devam ediyoruz.  Zaten belli süre içinde bilgisayarımız tepki verecek olmasına rağmen 10 saniye daha basılı tutup parmağımızı bu butondan da çekiyoruz.

iTunes ekranında yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “iTunes has dedected an iphone in recovery mode. You must restore this iphone before it can be used with iTunes” uyarısı geldiğinde iPad veya iPhone artık bakım/onarım moduna (DFU Mode) alınmış olacak “Ok” butonuna basıyoruz ve ekranımız aşağıdaki görüntü gibi kararacaktır.

Bazen cihazlar DFU Mode geçişinde başarısız olabilir. Tekrar tekrar deneyiniz. Bir kaç denemede başarılı sonuca ulaşacaksınızdır.

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım