İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti

Son bir kaç yıldır, sayısız insanın yaşadığı bir sıkıntı var : Hiç sahip olmadığınız GSM hatları. Ben yaşadım. Hatta benim adıma 2000 yılı ocak ayında, rahmetli Telsim firması üzerinden hatlar açılmış. Kullanılmış ve gıyabımda haciz işlemleri yapılmış. Hattın açıldığına dair, kullanıldığına ve yıllar sonra dava edildiğime dair bilgi herşey bittikten sonra 2012 yazında elime yüklü bir meblağ ödemesi olarak ulaştı.

mobile-phones_istasy10net

Her hangi bir bayide hat açtırmışsanız, kimlik kaybetmişseniz; adınıza hat açılması da zor bir işlem değil. Devlet ve sistem burada tüm çarkları ile işlemiyor. Her gün binlerce insana gereksiz yere dava açılıyor. Ve dava açıldıktan sonra herkes topu birbirine atıyor. O noktadan sonra muhatap bulamıyorsunuz. Her geçen gün artan faizler, uzun yazışmalar sonuçsuz kalıyor. Kendim yaşadım ve mecburen bir bedel ödemek zorunda kaldım.

Burada sorun sadece birşeyleri ödemek değil, kullanmadığınız ve almadığınız bir hizmet yüzünden insanların gözünde suçlu durumuna düşmeniz. BTK artan şikayetler üzerine 1 ocak 2013 itibari ile bir sorgu sayfası açmış durumda.

BTK, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek için ”İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti” başlatıyor.  Vatandaşlar, yarından itibariyle BTK’nın internet sitesinde yaptıkları sorgulama sonucunda adlarına kayıtlı ancak başkaları tarafından kullanılan telefon bulunduğunu tespit edebilecekler ve bu hatları ilgili GSM firmasını arayarak iptal ettirebilecekler.

Sorgu sayfası şu şekilde : https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/

Buna göre;

Bu sistem, üzerinize kayıtlı GSM hatlarınızı sorgulamanıza imkan vermektedir.

Bunun için TC Kimlik Numaranızı ve kendinize ait olan aktif bir GSM hattınızı kullanmanız gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza bir şifre gönderilecektir.

Bu şifreyi istenen yere girerek sorgulamanızı tamamlamanız gerekmektedir.

Bu siteden sadece kendinize ait GSM hatları sorgulayabilirsiniz.

Bir deneyin, arayın, araştırın. Canınız yanmasın.

Serkan Çakmak

 

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım