MacBook İçin Büyük İddia

Güvenlik Danışmanı olarak çalışan Charlie Miller, Apple’ın MacBook’larında ciddi bir açığı keşfettiğini açıkladı. Miller’a göre Macbook’ların bataryasındaki bu açığı kullanan bir hacker, Macbook’ların bataryasını havaya bile uçurabilir.

Miller, Macbook’ların bataryalarının varsayılan şifreyle standart olarak geldiğini, bu şifreyi çözecek herhangi bir hacker’ın bataryadaki yongaların firmware’i üzerinde oynayarak bataryanın ısınmasına ve hatta patlamasına neden olabileceğini duyurdu.

Bataryaların bu açık dolayısıyla tamamen kullanılamaz hale gelebileceğini belirten Miller, bu bataryaların geliştirilmesi aşamasında kötüye kullanımın öngörülmediğine dikkat çekti.

Hacker’ların tek bir komutuyla bataryanın havaya uçabileceğini dile getiren Miller, bu güvenlik zaafiyetini hacker’ların kolayca kullanabileceğinin altını çizdi.

Haber Hürriyet Gazetesi, teknoloji sayfasından alınmıştır.

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım