Twitter Takip Treni

Twitter… Son zamanlarda hemen hemen herkesin fikrini, zikrini 140 karaktere sığdırmaya çalıştığı popüler mikroblog. Aslında Twitter yeni birşey değil. Ancak son 1 senede Türkiye’de Twitter kullanım oranı ciddi anlamda yükselişte.

Daha önceden forumlarda, bloglarda yazdıklarımızı artık; Twitter’da saydırıyoruz. Birileri, hatta hiç tanımadığımız insanları “Follow” sistemi ile takip ederek, yazdıklarını okuyoruz. Hatta bazen takip etmeden, okuyor ve cevaplandırıyoruz.

Öyle ki yeri geldiğinde küfürün bini bir para misali, hiç korkmadan en kaba tabirle sektiriyoruz klavye üzerinde. Ve bu popüler sistedem son 1 aydır “Takip edeni Takip ederim”, “Tren yaparım” gibi ifadelerle; sözde sayısal popülarite yarışına girmiş bulunuyoruz.

Bir süredir bu olayı derinlemesine irdeliyorum. Twitterda bazı etiketler mevcut. #takipedenitakipederim, #garantitakip, #takipcibul gibi bir çok etiket ile sistem üzerinde arama yaparsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Şu an tam olarak ne durumda siteler bilmiyorum ama www.twity.net, www.takipcihavuzu.com, www.takipciarttir.com, www.turkwitter.com, www.takipcitakipci.com, www.taraftartakip.com, www.scriptuel.com, www.takipcidenizi.com  gibi daha bir çok trend görünen site mevcut. Her birini tek tek yazmayayım. Ama tek tek denedim.

Öncelikle tümünü kullanmak için siteye giriş yaptığınızda twitter hesabınızı buraya bağlamanız gerekiyor. Size uyarı ekranında uygulamanın yapacak ve yapmayacaklarını açıkça yazıyorlar. Ancak ne kadar güvenilir olduğu konusunda bir yorum yapamıyorum. Zira kullanmayı bıraktıktan sonra siz, siz olun ve şifrenizi değiştirin. Uygulamayı kullanmak istemeyenler Twitter ayarlar ekranında yer alan Uygulamalar sekmesine tıkladıktan sonra, ilgili bağlantıyı bulup “Erişimi Kaldır” butonuna tıklamalıdır.

Bu ucuz ve önemsiz popülarite yarışında bahsettiğim sistemlere giriş yaptıktan sonra günlük belirli limitler dahilinde takipçi kazanırken, aynı oranda da kişiyi otomatik takip ettiğinizi göreceksiniz. Elbet bazıları karşılıksız takipçi fırsatını da sunmakta.

Giriş yaptığınız tüm sistemler sizin adınıza mutlaka en az 1 twit göndermektedir. Hemen her birinin standart bilgilendirmesi şu şekildedir.

  • Zaman akışındaki Tweetleri okumak.
  • Takip ettiğin kişileri görmek ve yeni kişiler takip etmek.
  • Profilini güncellemek.
  • Senin adına Tweet göndermek.

Örnek :

Peki bu kadar popüler olmanı nedeni ne?

Yukarı da demiştim. Tam bir sidik yarışı artık. Daha önceden Facebook’da benzerini görüyordunuz. “Fotoğrafımı beğenir misiniz?, Yorum yazar mısınız?, Arkadaşım olur musunuz?” gibi şeyler modaydı. Ancak şimdi Twitter moda ve burada takipçi sayısına göre “Fenomen” sayılan ama aslında hiç bir halt yapmayan tonla insan mevcut.

Öyle ki özgün yazıdan, fikirden, içerikten yoksun; sağdan soldan ve hatta sizden çalıp, kendisininmiş gibi yazan nice Twitter Gıvırtır’lar ekranınızdan akıp geçiyor. Yani çocukça, yani ergeni, yani boşa kürek çekmece.

Oysa sizi takip eden veya takip ettiğiniz kişilerin; size bir katkısı yoksa, açıkçası bir masadan, sandalyeden farkının olmadığını biliyorsunuz.

Bir de popüler hesap yaparak, ileride fahiş fiyatlarla bunları satanlar da yok değil hani. Yukarıda yazdığım siteleri açmak isteyenler için sistem scriptini 200-300 TL gibi bir ücrete yazan bir çok kişi de yine webmaster forumlarında bulunabilir.

Ayrıca bu takip etme işini tam bir ticarete dönüştürenler de yok değil. Belirli adette takipçi şu kadar, bu kadar diye satan siteler şu an aldı başını gidiyor. Denemek isteyenler varsa, arama motoruna girip Twitter Takipçi Satış yazması yeterlidir.

Kısaca; Twitter da bozdu. Hem de öyle böyle değil.

Haydi trene… Trend değil, twitter takip trenine…

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım