Twitter da Neymiş? – Twitter Git Bakalım

Twitter da Neymiş? – Twitter Git Bakalım

Twitter Nedir?
Twitter; genellikle bloglarda kullanılan,basit bir anlık ileti sistemidir.Diğer kullanıcıların sizi takip ettiği,sizin o anki ruh halinizden bahsettiğiniz bir anlık ileti sistemi…Twitter’da amaç sizi takip eden kişilere yazdığınız andaki eyleminizi, düşüncenizi, aktivitenizi bildirmek, o konular hakkında bilgi vermektir.Sadece takip edilmezsiniz,takip de edebilir,arkadaşlarınızın neler yaptığını,düşüncelerini sizler de öğrenebilirsiniz.

Nasıl Hesap Açılır?
Kısa süren bir kayıt işlemiyle kolaylıkla hesap açabilirsiniz.Geçerli bir isim,daha önce kayıt olmamış bir rumuz,sağlam bir şifre ve e-mail adresinizle hesabınız açılır.Tabiki her formda görmeye alıştığımız güvenlik kontrolleri de var.Dikkat etmeniz gereken şey Full Name” ve “Username” alanları.Bu alanlara gireceğiniz verilerde Twitter kelimesi geçmemesi gerekiyor.“Create my account” butonuna tıkladıktan sonra karşımıza çıkan sayfada Yahoo, AOL ya da Gmail e-posta hesaplarınızda bulunan kişi listelerinin Twitter’a aktarılmasını isteyip istemediğiniz soruluyor.Bu posta hesaplarınızda olan kişilerin Twitter’ı varsa onları takibe alabiliyorsunuz.Gerek olmadığını düşünürseniz “Skip this step” butonuna tıklamanız yeterli.

Nasıl Kullanılır?
Kayıt olduktan sonra ister profilinizi düzenleyebilir,ister gerek olmadığını düşünerek ilk tweetinizi yazabilirsiniz.Ama profile önem verenler için nasıl yapılması gerektiğini biraz açıklayalım.

Profil Nasıl Düzenlenir?
Twitter sayfanızın üst kısmında yer alan çubuktan profilinizi düzenleyebilirsiniz.Orada yer alan “Settings” bağlantısına tıklayın ve profilinizi doldurmaya başlayın. Önemli olan kısımlar URL, “bio”, “picture” ve “design”.Bir resim yükleyin, daha sonra da Twitter sayfanızın tasarımını düzenleyin. Diğer sosyal ağ sitelerinde olduğu gibi profilinzde kendinizi eksiksiz bir şekilde anlatmak her zaman önemlidir.

Diğer Kullanıcıları Nasıl Takip Ederim?
Profilinizi oluşturduktan sonra kişileri takip edebilirsiniz.Kişileri takip etmek için onların sayfalarında bulunan “Follow” yazan düğmeye bastığınızda artık o kişileri takip edersiniz.”Find People” kısmından aradığınız kişileri bulabilirsiniz.İnsanları takip etmeye başladıktan sonra ana ekranınızda izlediğiniz insanların twitlerini görebilirsiniz.Eğer takip ettiğiniz kişi,sizi de takip ediyorsa yazdığı twitlere cevap verebilirsiniz.

Bilinmesi Gerekenler

Twitter’da mantık 140 karakter üzerine kurulmuş.Yani amaç anlatmak istediğinizi en kolay yoldan kısa ve sade şekilde anlatmak.Sitenin kurucuları SMS’i baz alarak bunun 140 Karakterle olabileceğini düşünmüşler.Eğer yazmak istedikleriniz uzunsa twitinizi 140 karaktere bölerek bir kaç twit halinde yazabilirsiniz.

Twitter’ın “Settings” bölümünde “Notices” kısmı var.Buradan sizi takip eden kişilerle ilgili bildirimler alabilirsiniz.Birisi sizi takip etmeye başladığında üye olurken vermiş olduğunuz e-posta adresine mesaj gönderilir ve böylelikle siz de haberdar olmuş olursunuz. Size gelen mesajda takipçinizle ilgili kısa bilgiler verilir,onun sayfasına giderek sizde onu takibe alabilirsiniz.

Her sosyal ağda olduğu gibi Twitter’ın da kuralları var.Bu kurallara uymadığınız takdirde bloklanabilir ya da takip edilmezsiniz.Bu grubun içinde yer almamanız bunlardan kaçının:

– Eğer fazla Twitter takipçiniz yoksa, arttırmak için oraya buraya teklifler göndermeyin.

– Bir ürünün, bir yeniliğin, vs. tanıtımını sürekli, tekrar tekrar yapmaktan kaçının. Size ilginç gelen, sizin çok sevdiğiniz birşey başkaları için o kadar ilginç olmayabilir.

– Tweet’inizde cinsel içerikli materyallere bağlantı vermekten kaçının.

-Yeni takibe aldığınız bir Twitter kullancısına daha ilk seferden işinizle ilgili olan bir web sayfası bağlantısı göndermeyin. Bu tür bir pazarlama taktiği tembel işidir, negatif etki yaratacaktır.

– Sürekli tweet’lemekten kaçının. Tweet sayınız alıp verdiğiniz nefes sayısını geçmesin.

Çektiğiniz resimleri Twitter üzerinden yayınlayabilirsiniz.Bunun için Twitpic var.Twitpic çekmiş olduğunuz fotoğrafları internete yüklemeye ve bu fotoğrafların bağlantılarına otomatik olarak Twitter’da yer vermenize olanak sağlıyor. Bu aracı “Twitter için Flickr” olarak düşünebilirsiniz.TwitPic Google Maps’in nimetlerinden de faydalanıyor, eğer çekmiş olduğunuz fotoğrafa coğrafi etiket eklerseniz, TwitPic gönderdiğiniz fotoğrafın çekildiği yeri de haritada gösteriyor.

Sadece Twitter üzerinden twit yollamak zorunda değilsiniz.Twhirl, TweetDeck, Twittelator, Twitterific, PowerTwitter, TwitterFon gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.Peki fark var mı ?

PowerTwitter: Bir Firefox eklentisi olan PowerTwitter ile web arayüzünü kullanmaya devam ediyorsunuz. Ancak Facebook durum güncellemeleri, @ işareti ile size yapılan atıfları görme, kolay arama imkanı tanıma, fotoğraf desteği ve kolay bağlantı kısaltmaları gibi artıları var. PowerTwitter web arayüzünün birçok eksiğini kapatan bir eklenti. Kötü tarafı ise tweet’lemek için Twitter.com adresini ziyarete devam etmeniz gerekiyor.

Twhirl: Twhirl en popüler masaüstü istemci yazılımlarından bir tanesi. Tweet’lerin anlık takibinin yapılabildiği bu uygulama sayesinde hiçbir şeyi kaçırmıyorsunuz. Ayrıca @ cevapları da gözden kaçmıyor. Grup seçeneğinin ya da diğer gelişmiş özelliklerinin yokluğu ise Twhirl’ün eksi hanesine yazılıyor.

TweetDeck: TweetDeck de en popüler masaüstü istemcileri arasında yer alıyor. TweetDeck’i diğerlerinden ayıran ise size gruplar oluşturma ve favori Twitter kullanıcılarını bu gruplara ekleme olanağı sunması. Hantal, büyük boyutlu ve tüm ekranı kaplıyor olması eksileri arasında yer alıyor. Ayrıca güncelleme yaparken biraz beklemek gerektiriyor. Olumlu yanları ise grupları kolaylıkla düzenleme imkanı sunması, Facebook güncellemelerini göstermesi ve tüm @ cevaplarını yakalaması.

iPhone Uygulamaları

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız, kullanabileceğiniz sayısız seçenek bulunuyor.Bunlardan birkaçı şöyle:

Tweetie: En popülerlerden bir tanesi. Birçok özelliği barındırıyor, farklı hesaplara tweet girişi, tweet’leri, cevapları kolaylıkla organize etme bunlardan bazıları. İsteyebileceğiniz her fonksiyonu içeriyor, bu iyi yanı. Kötü yanı ise 3$’lık fiyata sahip olması ve tweet’leri ön belleğinde barındırmaması.

Twittelator Pro: Gizmodo tarafından tavsiye edilen bu uygulamada da isteyebileceğiniz herşey var: arama, özel gruplar, çoklu hesap desteği, vb. 5$’lık fiyatı ise eksi hanesine not olarak düşülüyor. Ancak Twittelator’ın daha az özellikli ücretsiz versiyonu da bulunuyor.

Twitterific: Tüm tweet’leri, @ cevaplarını ve DM’leri tek bir akış içerisinde gösteren Twitterific’in kolay okunabilir yapıya sahip olması en beğenilen özelliği. Tweet yazmaktan çok okumaya odaklanmış bu uygulama diğer önemli fonksiyonları bünyesinde barındırmıyor. Hem ücretsiz hem de 10$’lık versiyonu bulunuyor, ancak her ikisinin de birbirinden farkı yok gibi.

TwitterFon: Tam donanımlı ve bedava uygulamalardan bir tanesi. TwitPic desteği, arama, kolay okunabilir arayüz ve hızlı yüklenme artı yönleri arasında yer alıyor. Çoklu hesap ve tema desteğinin olmaması ise kötü.

BlackBerry Uygulamaları

TwitterBerry: En çok kullanılan BlackBerry uygulaması. Bedava, ancak özellikleri kısıtlı. Twitpic desteği, DM’leri, @ cevaplarını ve zaman çizgisisni organize etme beğenilen özellikleri arasında yer alıyor. @ ile yapılan atıfları göstermemesi, grup ve çoklu hesap desteğinin bulunmaması ise eksi yanları.

Diğer Cep Telefonu Uygulamaları

TinyTwitter: Bu uygulama Windows Mobile tabanlı telefonlarda, akıllı telefonlarda, BlackBerry’lerde ve diğer Java destekli telefonlarda çalışıyor. Birçok temel özelliği barındırsa da yeni kullanıcıları takibe alamamanız kötü.

PockeTwit: Windows Mobile yüklü telefonlarda ya da akıllı telefonlarda çalışan bu uygulama Windows Mobile kullanıcıları arasında popüler. Arama desteği, URL kısaltma, çoklu hesaplar ve ücretsiz olması artı yönleri arasında yer alıyor.

Umarım az da olsa verdiğim bilgiler işinize yarar.İyi Twitler

http://twitter.com/remphin

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım