Tumblr Rekor İletiye Ulaştı

Tumblr… Son yılların en çok ziyaret edilen, gençlerin en çok ilgisini çeken, yazılarda resimlerde videolarda sınırın bulunmadığı blog çöplüğü. Çöplük olduğu kadar da çok güzel fotoğrafların yer aldığı ayrı bir dünya.

Basit, sade, kolay ileti gönderilebilen; sadece web üzerinden değil android ve ios kullanıcı için geliştirdiği uygulama sayesinde telefonunuzdan çek gönder-yaz gönder mantığı ile gücüne güç katan bu blog sistemi geçtiğimiz günlerde 20 milyar mesajı geçmiş durumda. Bir aksilik olmadığı takdirde de yakında 50 milyon kullanıcıya sahip olacak. Tumblr ağına üye sayısı şu an 49 milyon barajını aşmış görülüyor.

Blogger, WordPress, Blogcu gibi blog sistemlerini kullanıp, blog yazan bir çok kullanıcı Tumblr’ı denedikten sonra yavaş yavaş buraya doğru kayıyor. Zira diğer blog sistemlerine göre iletişimin, paylaşımın, tasarımın daha kolay olduğu gözle görülür bir gerçek. Beğendiğin bir blogdaki yazıyı, resmi veya videoyu istersen beğenerek “Beğeni Listesi”ne alabiliyor veya Twitter mantığı ile ReBlog ederek kendi blogunda paylaşıp herkese duyurabiliyorsun.

Geniş tema arşivi, geliştirmeye açık olması da Tumblr’a olan ilgiyi fazlasıyla arttırıyor. Ayrıca alacağınız her hangi bir “.com, .net, .org” gibi domain adresini de ayarlarınız sekmesinden blogunuza entegre ederek daha kolay bir adres edinebiliyorsunuz. Blogger’a göre domain sahibi olmanın ve set etmenin daha basit olması Tumblr’ı diğer sistemlere göre bir adım daha öne çıkarıyor.

Android ve iOs sistemli telefon kullanıcıları Instagram ve benzer fotoğraf-video uygulamasında çektikleri dataları buraya entegre ederek, zahmetsiz blogunda paylaşabiliyor. (Örneklerini kendi blogumda görebileceksiniz)

Sistemin ek bir özelliği Blogger’da olduğu gibi tek bir üye panelinden sayısızca yeni blog adresleri alarak, tek bir ekrandan yönetebilmeniz.

Kısaca özetlemek gerekirse Tumblr; Blogger-Twitter birleşinden doğan sentez bir blog.

Sadece deneme amaçlı açtığım Tumblr adresim ise şöyle : http://remphin.tumblr.com

En azından denemek için, keşfetmek için üye olup; ilginizi çekecek blogları takip edebilirsiniz. Eminim zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım