İnternette Filtre 22 Kasım 2011’a Kaldı

İnternette Filtre 22 Kasım 2011’a Kaldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 22 Ağustos tarihinde hayata geçirilmesi planlanan Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin usul ve esaslar 10 gün süre ile kamuoyu görüşüne açılarak BTK sitesinde yayınlandı.

İnternet Kurulu tarafından hazırlanan öneri raporu doğrultusunda ilk taslağa göre önemli değişiklikler gerçekleştirildi. Bu değişikliklerin başında tartışmanın da odağında yer alan ‘Standart Profil’ kaldırılması oldu. Görüşe açılan yeni taslakta mevcut kullanıcılara ek olarak ‘Aile’ ve ‘Çocuk’ profili getirildi. ‘Yurtiçi’ profilde özellikle sektör tarafından anlamsız bulunmuş ve kaldırılması talep edilmişti bu öneri doğrultusunda da yeni taslakta ‘Yurtiçi’ profilde kaldırıldı.

Güvenli İnternet Hizmetini talep etmeyen abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam edecek.

Bir başka önemli değişiklik ise 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan usul ve esasların 3 aylık bir test süreci sonrası 22 Kasım’da hayata geçirilmesi oldu. Aboneler, Güvenli İnternet Hizmeti taleplerini hizmet aldığı İşletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında veya çağrı merkezi ya da İnternet sitesi aracılığı ile bildirebilecek.

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım