Filesonic de Kapandı

Geçtiğimiz hafta şok FBI baskını ile kapatılan ve sahibi tutuklanan popüler dosya paylaşım sitesi megaupload.com‘un ardından; bir diğer popüler site olan filesonic.com da kapandı.

Amerikada yasalaştırmaya çalışılan SOPA ve PIPA henüz tam aktif olmamışken, FBI baskınlara başlamış ve popüler paylaşım sitelerinden Megaupload’ın yayınını durdurmuştu. Yayın durdurma ile yetinmeyip, site sahibini de tutuklamıştı.

Servis sağlayıcılara geniş yetkiler veren yasa, ABD toprakları dışındaki sitelerin bile kapatılabilmesini öngörüyor.  Sebebi henüz tam olarak belli olmasa da Filesonic.com dosya paylaşımını durdurduğunu açıkladı. Tahminen geçen hafta yaşanan Megaupload olayının etkisi üzerine böyle bir karar alındığı düşünülüyor.

Amerikan meclisinin SOPA ve PIPA yasalarını müzik ve film endüstrisi tamamen desteklerken; dünyada milyonlarca insan bu hareketi özgürlüğe ve internete müdahale olarak görüyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde bir çok büyük site kendini 12 ila 24 saat kadar karartmıştı.

2 büyük dosya paylaşım sitesinin kapanmasının ardından bu alanda lider olan Rapidshare ve en büyük takipçisi Fileserve‘nin ne yapacağı açıkçası merak konusu.

Bizde konuyu takip edip, göreceğiz. Açıkçası bu süreci kınıyor, özgürlüğe bu denli müdahalenin uygun olmadığını düşünüyoruz.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım