Bir Süpriz Daha : Fileserve & Uploaded

Önce megaupload.com kapandı. Ardından dün filesonic.com faaliyetine son verdiğini açıkladı. Bugün iki süpriz karar daha geldi. Konuyu bu yazımızda bildirmiştik. Buradan okuyabilirsiniz.

Fileserve.com yükle-kazan sistemini devre bırakırken, “telif haklarını çiğneyen” tüm hesapları da sisteminden sildi. Bilindiği üzerine tıkla kazan mantığı ile firma kullanıcılarına 1.000 download hatrı sayılır rakamlarda ücret ödüyordu

Bir diğer popüler paylaşım sitesi olan Uploaded.to ise siteyi tamamen kapatmak yerine, site hizmetlerini Amerika için durdurdu. Şu an kullanıcılar Amerika üzerinden siteye erişim sağlayamıyor.

Görülen o ki SOPA ve PIPA öncesi FBI’n Megaupload.com için yaptığı şok baskın ve tutuklama ses getirmiş. Bu durum karşısında en büyük dosya paylaşım sitesi olan Rapidshare.com’dan henüz bir açıklama gelmedi.

İnternet için kara leke olarak yaşanan bu günlerde diğer paylaşım sitelerinin de ne yapacağı açıkçası merak konusu. Özgürlüğü ciddi bir müdahale olduğunu düşündüğümüz tüm gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım… Haydi bakalım