Instagram Artık Facebook’a Ait

Ekim 2010 yılında Appstore‘a 1 uygulama ile adım atan Instagram sahipleri eminimki bu noktaya geleceklerini o dönemde hayal etmemişlerdir. 18 ayda sıfırdan 1 milyar dolara giden yolda, milyonlarca üye ve download’a ulaşan Instagram, 1 milyar dolar karşılığında artık Mark Zuckerberg‘ın Facebook‘una ait. Oysa daha geçen hafta değerinin 500 milyon dolar olduğu açıklanan görsel twitter yani Instagram; bir anda, bir gecede değerini ikiye katladı ve kendini tamamen Facebook topraklarına kattı.

 

Çalışan sayısı 15’i geçmeyen Instagram’ın kurucuları Mike Krieger ve Kevin Systrom, yaptıkları açıklamada şirketlerini bir milyar dolar nakit karşılığında Facebook’a sattıklarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta uzun bir çalışmanın ardından Appstore’dan sonra, Android kullanıcılarının hizmetine de açılan Instagram’ın bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği bilinmiyor.

Facebook Ceo’su Mark Zuckenberg’in kişisel bloğundan okuduğum kadarı ile Instagram’ı bozmayacaklarını, aksine daha da geliştirdiklerini açıklamasına rağmen; Instagram kullanıcıları Instagram-Twitter arası bağın zayıflayacağından endişe ediyor. Instagram Kullanıcılarının büyük bir kısmı da bu satınalmadan hoşnut görülmüyor.

Açıkçası iPhone Instagram kullanan birisi olarak, Facebook’un bu hareketinin riskli olduğunu düşünenlerden birisiyim. Facebook ve Google bilindiği üzere benzer türde satınalmalar yaparak sıfırdan üretme yerine, hızla büyüyen küçük firmaları yüksek rakamlarla bünyesine katıyor. Kattıktan sonraki dönemde ise ya rutinini koruyor veya fişini çekiyor sistemin.

Şu an gerek İOS’da gerekse Anroid sistemlerde Instagram benzeri yüzlerce uygulama keşfedilmeyi bekliyor. Çok daha kaliteli efektlerin verilebileceği bir çok uygulama araştırma yaptığınızda karşınıza gelecektir. Instagram piyasada tek değil ancak en bilineni olarak göze çarpıyor.

Umarım bu satınalma tüm taraflar için hayırlı olur.

Bu arada Facebook Ceo’su Mark Zuckenberg’in geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satınalma girişimi olduğunu da unutmamak gerekir.

Serkan Çakmak

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım