Unutkanlık İçin Çözüm Yöntemleri

Unutkanlık İçin Çözüm Yöntemleri

Sürekli birşeyleri unutuyorsunuz ya da konsantre eksikliğiniz var. Nedeni sağlıksız beslenme, düzensiz uyku ya da vitamin eksikliği olabilir. Unutkanlıkla başa çıkmanın formüllerini sizler için araştırdık.

Vücudumuzdaki tüm hücreler (buna beyin hücrelerimiz de dahil) işlevlerini yerine getirebilmeleri için daimi bir oksijen ve besin takviyesine ihtiyaç duyar. Dolayısıyla beyin sağlığımız ve hafızamızın kuvvetlenmesi için öncelikle kan basıncı ve kolestrol seviyelerinin kontrol edilmesi gerekir. Ardından beslenmeden spora, uyku düzeninden vitamine kadar sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek faydalı olacaktır.

Unutkanlık üzerine istasy10net

Hafızanın güçlenmesini etkileyen faktörler

* Kan basıncınızı ve kolestrol seviyenizi düzenli olarak kontrol edin.
* Uyku hafıza için oldukça önemli. Dolayısıyla yeteri kadar uyumaya özen gösterin.
* Düzenli olarak spor yapın. Düzenli olarak yapılan sporun Alzheimer riskini yarı yarıya azalttığı ortaya çıkmış.
* Beyninizi geliştirecek aktivitelerde bulunun.
* Sigara içmeyin. Böylece beyninizde oluşacak ciddi hasarları önlemiş olursunuz.
* Stresten uzak durmaya çalışın. Zaman zaman dinlenmeye ve kafanızı boşaltmaya vakit ayırın.

Hafızayı kuvvetlendiren yiyecekler

* Turpgiller: Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnıbahar…
* Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, kara lahana, semizotu…
* Antosiyonin içerikli besinler: Çilek, kiraz, böğürtlen, kuş üzümü, patlıcan, üzüm, erik, kırmızı soğan, kırmızı elma, pancar…
* Kuersetin içerikli besinler: Soğan, pırasa, kiraz domates, brokoli, kuş üzümü, kayısı, elma ve üzüm…

Folik asit de hafızayı güçlendirir!

Yapılan bir araştırma Folik asit takviyesinin yaşlılarda hafızayı ve zihni kuvvetlendirdiğini ortaya çıkarmış. Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada, her gün folik asit takviyesi alan 50-70 yaşları arasındaki erkek ve kadınların hafıza durumunun, kendilerinden 5 yaş küçük deneklerinkiyle aynı seviyede olduğu tespit edilmiş. Günlük folik asit takviyesinin bu yaş grubundaki insanlarda zihin gücünü geliştirdiği bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Balık ye, balık hafızalı olma!

Balıkların hafızası 3 saniyedir, ama balık yiyenlerin çok kuvvetlidir! Yine yapılan bir başka araştırma balık yemeyenlerin, haftada bir öğün yiyenlere göre daha fazla hafıza kaybı yaşadığını göstermiş. Balık yiyenler kendilerinden 3 yaş genç insanların ortalama hafıza ve düşünme kapasitesine sahip olabiliyormuş. Haftada üç öğün balık veya üç gün 330 mg. balık yağı hapı almanın, hafızayı güçlendirecek ‘Omega 3’ yağ asitlerini almamıza yardımcı olduğunu da hatırlatalım.

Editör Genel Saglik