Alphonse Bertillon

Alphonse Bertillon… İsme neredeyse herkes yabancı olsa da bulduğu şeye herkes aşina. 24 Nisan 1853 – 13 Şubat 1914 arasında hayatını sürdüren bu Fransız polisi, sabıka fotoğrafının mucidi.

Yakalanan suçluları tanımalarını sağlayacak bir sistemleri olmadığından dolayı sıkıntı yaşayan Fransız polisi için Bertillon, fotoğrafla katalogla yöntemini bulmuş. Fotoğraflamak kolay ama kategorize etmek önemliymiş.

Fiziksel özelliklere göre kategorizasyon yapan Alphonse Bertillon, zaman içinde farketmiş ki insan kulağının ikisi de birbirinin aynı değilmiş. Buradan yola çıkan Bertillon, parmak izi kadar özel bu kulak olayı farkettiğinden fotoğrafları profilden çekmeye başlamış ve o günden bugüne kadar bu olay süre gelmiş.

Alphonse Bertillon profil fotoğrafını bulduğunda sene 1888’di. Aradan 126 sene geçti. Kimse onu hatırlamasa da, fotoğraf alanında ve özellikle kriminolojide bulduğu şey en az bir 100 sene daha bize yeter.

Serkan Çakmak

Alphonse Bertillon istasy10net

Editör Serkan Çakmak

Fenerbahçe, Teknoloji, Müzik ve Dizi üzerine yazmayı severim. Her fotoğrafı değil, anlamı olanları seçip, sizlerle paylaşırım. Siyaset üzerine pek yazmıyorum, sonra alınıyor zeka küpürleri. Korsan Basınım... Haydi bakalım